Razstava Vojna za samostojno Slovenijo 91, ki jo je pripravilo Policijsko veteransko društvo Sever, ima izjemen pomen za Slovenijo in Slovence. Ponuja priložnost, da se spomnimo ključnega trenutka v naši zgodovini – osamosvojitve leta 1991, ki je bila dosežena s pogumom in odločenostjo pripadnikov teritorialne obrambe, policije in civilnega prebivalstva. Razstava obuja spomine na obdobje, ko so Slovenci prvič po dolgih stoletjih dosegli svojo neodvisnost in postavili temelje za samostojno, demokratično državo.

Na OŠ Podzemelj razstavo gostimo od 16. 9. 2024 do 20. 9. 2024. Ogledali smo si jo vsi učenci šole skupaj s svojimi učitelji.  Pomembno se nam zdi, da so učenci vseh starosti imeli priložnost videti in razumeti ključne dogodke, ki so oblikovali moderno slovensko državo. Posebno pozornost je razstavi namenil učitelj zgodovine, ki si je z učenci zadnje triade razstavo še bolj podrobno ogledal in raziskal. S tem jim je omogočil globlje razumevanje zgodovinskega konteksta in pomena osamosvojitvene vojne.

Za učence je ogled takšne razstave izredno pomemben, saj jim pomaga razumeti lastno identiteto, zgodovinske korenine in vrednote, na katerih temelji sodobna Slovenija. Razumevanje teh dogodkov je ključno za vzgojo državljanske zavesti in ponosa na narodovo preteklost. Mladi morajo spoznati, da svoboda in suverenost nista samoumevni, temveč sta rezultat žrtev in poguma prejšnjih generacij. Razstava jim lahko pomaga tudi razvijati občutek odgovornosti za prihodnost, saj osvetljuje, kako pomembno je sodelovanje in solidarnost v ključnih trenutkih zgodovine.

Poleg tega pa ima takšna razstava še vzgojno funkcijo – uči o vrednotah, kot so mir, spoštovanje, solidarnost in ljubezen do domovine, kar so temeljne vrednote vsake družbe. Za mlade je nujno, da razumejo, kaj pomeni živeti v svobodni državi, in da cenijo dosežke prejšnjih generacij, ki so omogočili takšno prihodnost.

 

Vodstvo in kolektiv OŠ Podzemelj

Dostopnost